IGM a îndepărtat sub escortă doi cetățeni străini pentru nerespectarea regimului de ședere

Astăzi, 23 ianuarie 2026, Inspectoratul General pentru Migrație (IGM) a realizat îndepărtarea sub escortă, în vederea executării măsurii de expulzare de pe teritoriul Republicii Moldova a doi cetățeni străini, originari din Republica Tajikistan și Azerbaijan, depistați cu ședere ilegală.

Totodata IGM a aplicat interdicția de intrare pe teritoriul Republicii Moldova pentru o perioadă de 5 ani.

Prin aceste acțiuni, IGM reafirmă aplicarea fermă a legislației privind regimul de ședere al străinilor.

Ultimele știri               
IGM susține inițiativele de integrare și incluziune a copiilor
Peste 130 de studenți străini, informați despre respectarea regimului de ședere în Republica Moldova
IGM a semnat un acord de cooperare pentru promovarea integrării străinilor prin educație, cultură și dialog intercultural
Consolidarea rezilienței profesionale în cadrul IGM: formare pentru bunăstarea angajaților și servicii mai eficiente
Ți-a fost de ajutor acest articol?
DaNu
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.