Îndepărtați sub escortă pentru încălcarea regimului de ședere

Inspectoratul General pentru Migrație informează că, la data de 12 februarie, au fost îndepărtați sub escortă de pe teritoriul Republicii Moldova doi cetățeni străini, în vârstă de 33 și 34 de ani, originari din Republica Sri Lanka, care au fost depistați în orașul Leova.

Aceștia au încălcat regimul de ședere pe teritoriul Republicii Moldova, prin nepărăsirea voluntară a teritoriului țării la expirarea termenului legal de ședere. În privința acestora, instanța de judecată a dispus luarea în custodie publică în vederea îndepărtări. Totodată IGM a aplicat interdicția de intrare pe teritoriul Republicii Moldova pentru o perioadă de un an.

Inspectoratul General pentru Migrație continuă să întreprindă acțiuni ferme și consecvente în vederea asigurării respectării regimului de ședere al străinilor, în strictă conformitate cu legislația națională în vigoare.

Ultimele știri               
IGM susține inițiativele de integrare și incluziune a copiilor
Peste 130 de studenți străini, informați despre respectarea regimului de ședere în Republica Moldova
IGM a semnat un acord de cooperare pentru promovarea integrării străinilor prin educație, cultură și dialog intercultural
Consolidarea rezilienței profesionale în cadrul IGM: formare pentru bunăstarea angajaților și servicii mai eficiente
Ți-a fost de ajutor acest articol?
DaNu
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.