IGM a îndepărtat sub escortă doi cetățeni străini pentru nerespectarea regimului de ședere

Astăzi, 23 ianuarie 2026, Inspectoratul General pentru Migrație (IGM) a realizat îndepărtarea sub escortă, în vederea executării măsurii de expulzare de pe teritoriul Republicii Moldova a doi cetățeni străini, originari din Republica Tajikistan și Azerbaijan, depistați cu ședere ilegală.

Totodata IGM a aplicat interdicția de intrare pe teritoriul Republicii Moldova pentru o perioadă de 5 ani.

Prin aceste acțiuni, IGM reafirmă aplicarea fermă a legislației privind regimul de ședere al străinilor.

Ultimele știri               
Îndepărtat sub escortă după o tentativă de traversare ilegală a frontierei
Felicitări de ziua Funcționarului public
IGM alături de cetățeni în cadrul Caravanei Drepturilor Omului
Evenimente dedicate Zilei Refugiatului la Orheiul Vechi
Ți-a fost de ajutor acest articol?
DaNu
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.