La data de 24 iunie 2026, ofițerii Inspectoratului General pentru Migrație (IGM) au îndepărtat sub escortă de pe teritoriul Republicii Moldova doi cetățeni originari din Sri Lanka – un bărbat în vârstă de 21 de ani și o femeie în vârstă de 31 de ani, depistați după ce au traversat ilegal frontiera de stat a Republicii Moldova.
Pe numele acestora au fost emise decizii de returnare sub escortă, cu aplicarea interdicției de intrare pe teritoriul Republicii Moldova pentru 1 an IGM reamintește că toți străinii care nu respectă regimul de intrare și ședere în Republica Moldova vor suporta consecințele legale prevăzute de legislația în vigoare.
