Străini fără acte legale la muncă

La data de 25 iunie 2026, ofițerii Direcției regionale Sud din cadrul Inspectoratului General pentru Migrație (IGM) au desfășurat acțiuni de control pe un șantier de construcții din municipiul Comrat, în urma cărora au fost depistați cinci cetățeni străini originari din Uzbekistan, care desfășurau activitate de muncă fără a deține actele permisive necesare, eliberate de autoritatea competentă pentru străini.

Pe numele persoanelor vizate au fost întocmite procese-verbale cu privire la contravenție. Totodată, au fost emise decizii de returnare de pe teritoriul Republicii Moldova, fiind aplicată și măsura interdicției de intrare în țară pentru o perioadă de 3 ani.

Angajatorul urmează a fi sancționat contravențional pentru încălcarea regulilor de plasare în câmpul muncii a cetățenilor străini.

IGM reiterează că respectarea legislației privind încadrarea în muncă a cetățenilor străini constituie o condiție esențială pentru prevenirea muncii nedeclarate, pentru garantarea drepturilor lucrătorilor migranți și pentru menținerea unui climat economic echitabil și transparent.

Ultimele știri               
Străini fără acte legale la muncă
IGM susține migrația legală și controlată pe teritoriul Republicii Moldova
IGM continuă acțiunile de supraveghere a regimului de ședere și combatere a șederii ilegale a străinilor
Ia purtată cu mândrie la Inspectoratul General pentru Migrație
Ți-a fost de ajutor acest articol?
DaNu
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.