La data de 25 iunie 2026, ofițerii Direcției regionale Sud din cadrul Inspectoratului General pentru Migrație (IGM) au desfășurat acțiuni de control pe un șantier de construcții din municipiul Comrat, în urma cărora au fost depistați cinci cetățeni străini originari din Uzbekistan, care desfășurau activitate de muncă fără a deține actele permisive necesare, eliberate de autoritatea competentă pentru străini.

Pe numele persoanelor vizate au fost întocmite procese-verbale cu privire la contravenție. Totodată, au fost emise decizii de returnare de pe teritoriul Republicii Moldova, fiind aplicată și măsura interdicției de intrare în țară pentru o perioadă de 3 ani.
Angajatorul urmează a fi sancționat contravențional pentru încălcarea regulilor de plasare în câmpul muncii a cetățenilor străini.
IGM reiterează că respectarea legislației privind încadrarea în muncă a cetățenilor străini constituie o condiție esențială pentru prevenirea muncii nedeclarate, pentru garantarea drepturilor lucrătorilor migranți și pentru menținerea unui climat economic echitabil și transparent.
