Doi străini declarați indezirabili pe teritoriul Republicii Moldova

La data de 26 ianuarie 2026, angajații Direcției regionale Centru a Inspectoratului General pentru Migrație (IGM) au îndepărtat sub escortă de pe teritoriul Republicii Moldova doi cetățeni străini.

Este vorba despre un cetățean al Republicii Armenia și un cetățean al Ucrainei, cu vârstele de 44 și 42 de ani, declarați persoane indezirabile pe teritoriul Republicii Moldova pentru o perioadă de 5 ani, la propunerea autorităților competente în domeniul ordinii publice și al securității naționale, întrucât desfășurau activități de natură să pună în pericol ordinea publică.

Inspectoratul General pentru Migrație asigură aplicarea legislației privind regimul străinilor și menținerea unui climat de siguranță pentru cetățeni.

Ultimele știri               
Mesaj de condoleanțe pentru angajații Inspectoratului General al Poliției
Îndepărtat sub escortă după o tentativă de traversare ilegală a frontierei
Felicitări de ziua Funcționarului public
IGM alături de cetățeni în cadrul Caravanei Drepturilor Omului
Ți-a fost de ajutor acest articol?
DaNu
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.