IGM a expulzat un cetățean al Statului Israel după executarea pedepsei cu închisoarea

Ieri, 29 mai 2026, angajații Direcției regionale Nord a Inspectoratului General pentru Migrație (IGM), în vederea executării măsurii de expulzare dispuse de instanța de judecată, au preluat un cetățean al Statului Israel, în vârstă de 30 de ani, de la Penitenciarul nr. 6 Soroca, după ispășirea pedepsei penale pentru săvârșirea infracțiunii de vătămare intenționată gravă a integrității corporale sau a sănătății.

Persoana a fost escortată de angajații IGM până la Punctul de Trecere a Frontierei de Stat – Aeroportul Internațional Chișinău „Eugen Doga”, unde a fost realizată expulzarea acesteia către țara de origine.

Totodată, în privința străinului, Inspectoratul General pentru Migrație a dispus interdicția de intrare în Republica Moldova pentru o perioadă de 5 ani.

Această acțiune face parte din măsurile legale aplicate de Inspectoratul General pentru Migrație în vederea gestionării fluxului migrațional și asigurării respectării regimului de ședere a străinilor pe teritoriul Republicii Moldova.

Ultimele știri               
IGM susține inițiativele de integrare și incluziune a copiilor
Peste 130 de studenți străini, informați despre respectarea regimului de ședere în Republica Moldova
IGM a semnat un acord de cooperare pentru promovarea integrării străinilor prin educație, cultură și dialog intercultural
Consolidarea rezilienței profesionale în cadrul IGM: formare pentru bunăstarea angajaților și servicii mai eficiente
Ți-a fost de ajutor acest articol?
DaNu
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.