Astăzi, au fost îndepărtați de pe teritoriul Republicii Moldova doi străini, cu vârstele de 26 și 30 de ani, cetățeni ai Republicii India, sancționați pentru încălcarea regulilor de ședere prin nepărăsirea teritoriului țării la expirarea termenului de aflare sau de ședere acordat, faptă prevăzută de art. 333 alin. (1) din Codul contravențional al Republicii Moldova.
Anterior în baza încheierii Judecătoriei Chișinău, sediul Buiucani, cei doi au fost plasați în custodie publică în Centrul de plasament temporar al străinilor al IGM.
Acțiunea a fost realizată în cadrul activităților de supraveghere a regimului de ședere și combatere a șederii ilegale a străinilor, desfășurate de Inspectoratul General pentru Migrație, în conformitate cu prevederile legislației în vigoare.

