Doi cetățeni străini returnați sub escortă din Republica Moldova

La data de 11 noiembrie 2025, ofițerii Inspectoratului General pentru Migrație (IGM) au realizat îndepărtarea sub escortă a două persoane originare din Asia de Sud, depistate în timp ce încercau să treacă ilegal frontiera de stat.

Străinii au fost plasați în custodie publică, în Centrul de plasament temporar al străinilor al IGM, iar ulterior, în urma evaluărilor legale, li s-au aplicat interdicții de intrare pe teritoriul Republicii Moldova pentru o perioadă de cinci ani.

Acțiunea face parte din măsurile constante ale IGM, desfășurate în cooperare cu Inspectoratul General al Poliției de Frontieră, pentru gestionarea eficientă a fluxurilor de străini, aplicarea legislației privind regimul de ședere și asigurarea ordinii și securității naționale.

Ultimele știri               
Doi cetățeni străini, îndepărtați de pe teritoriul Republicii Moldova pentru încălcarea regimului de ședere
Activități de integrare desfășurate la Chișinău, Cahul și Ungheni
Expulzat pentru încălcarea regimului de ședere
IGM și EUAA în proces avansat de lucru pe Foaia de parcurs
Ți-a fost de ajutor acest articol?
DaNu
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.