Doi cetățeni străini, escortați și returnați din Republica Moldova

Astăzi, 05 decembrie 2025, ofițerii Inspectoratului General pentru Migrație au realizat îndepărtarea sub escortă a 2 cetățeni originari dintr-un stat membru al Comunității Statelor Independente (CSI), prin escortarea acestuia până la Punctul de Trecere a Frontierei – Aeroportul Internațional Chișinău „Eugen Doga”.

Persoanele în cauză a fost depistate în situație de ședere ilegală, după ce au depășit termenul legal de aflare pe teritoriul Republicii Moldova. În baza procedurilor legale, străinii au fost plasați în custodie publică, în cadrul Centrului de plasament temporar al străinilor al IGM, iar ulterior, în urma evaluărilor de specialitate, s-a dispus aplicarea interdicției de intrare în Republica Moldova pentru o perioadă de 3 ani.

Măsura a fost implementată în strictă conformitate cu legislația privind regimul străinilor și face parte din activitățile permanente ale Inspectoratului General pentru Migrație orientate spre gestionarea eficientă a fenomenului migrațional, menținerea ordinii publice și consolidarea securității naționale.

Inspectoratul General pentru Migrație va continua să întreprindă acțiuni ferme și consecvente pentru prevenirea și combaterea șederii ilegale, asigurând respectarea cadrului legal și protejarea intereselor statului și ale cetățenilor.

Ultimele știri               
Doi cetățeni străini, îndepărtați de pe teritoriul Republicii Moldova pentru încălcarea regimului de ședere
Activități de integrare desfășurate la Chișinău, Cahul și Ungheni
Expulzat pentru încălcarea regimului de ședere
IGM și EUAA în proces avansat de lucru pe Foaia de parcurs
Ți-a fost de ajutor acest articol?
DaNu
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.