Îndepărtat sub escortă pentru nerespectarea deciziei de returnare benevolă

Inspectoratul General pentru Migrație (IGM) informează că, la 19 februarie 2026, în rezultatul măsurilor de control întreprinse de angajații Direcției Regionale Nord, pe teritoriul municipiului Bălți a fost depistat în ședere ilegală un cetățean al Republicii Uzbekistan, în vârstă de 22 de ani. În cadrul verificărilor suplimentare, s-a stabilit că anterior, în privința străinului, a fost emisă o decizie de returnare benevolă, însă aceasta nu a fost executată la expirarea termenului acordat.

Ca urmare, Judecătoria Bălți a dispus luarea în custodie publică, iar Inspectoratul General pentru Migrație a emis decizia de îndepărtare a străinului sub escortă de pe teritoriul Republicii Moldova.

IGM reamintește cetățenilor străini obligația de a respecta regimul de ședere și de a părăsi teritoriul țării în termenul stabilit de autoritățile competente, în vederea evitării aplicării măsurilor coercitive prevăzute de legislație.

Ultimele știri               
Doi cetățeni străini, îndepărtați de pe teritoriul Republicii Moldova pentru încălcarea regimului de ședere
Activități de integrare desfășurate la Chișinău, Cahul și Ungheni
Expulzat pentru încălcarea regimului de ședere
IGM și EUAA în proces avansat de lucru pe Foaia de parcurs
Ți-a fost de ajutor acest articol?
DaNu
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.