Contribuim la ridicarea prestigiului țării

Publicat: Marți, 16/05/2017 - 14:44 | | Vizualizări:

În perioada 02-12 mai 2017 în orașul Minsk, Republica Belarus, s-a desfășurat Campionatul Mondial de Muaythai, la care au participat sportivi din circa 100 țări cu peste 1000 luptători. Republica Moldova a fost reprezentată la eveniment de către Aurel IGNAT și Dmitri SÎRBU.

Ambii sportivi sunt antrenați de către dl Nicanor TROCIN, șef al Centrului de Plasament Temporar al Străinilor, din subordinea Biroului migrație și azil al MAI.

Datorită performanțelor, Aurel IGNAT a cîștigat medalia de bronz în categoria de 86 kilograme versiunea “A” a competiției. O astfel de performanță nu a fost realizată în Republica Moldova de peste 15 ani, astfel că Aurel IGNAT poate fi considerat un campion pentru țara noastră.

Felicităm sportivul și mentorul său pentru rezultatele obținute!